Dlaczego warto zakrywać numery tablic rejestracyjnych, wystawiając samochód w Internecie? (Niemcy)

Wszystkie dane, jakie poszkodowani publikują w Internecie mogą być wykorzystane przez kreatywnych przestępców. Okazuje się, że nawet samo zdjęcie numeru rejestracyjnego daje im ogromne możliwości.

autor_Alekss

blog.geld.de

Osoby, które chcą sprzedawać samochód przez Internet, powinny być ostrożne. Robiąc zdjęcia do ogłoszeń, lepiej zakryć lub zdjąć tablice rejestracyjne – numer rejestracyjny często jest wykorzystywany przez oszustów wyłudzających odszkodowanie.

By nie paść ofiarą oszustwa ubezpieczeniowego, przed zamieszczaniem zdjęć w ogłoszeniu należy zakryć tablice rejestracyjne samochodu. Ogłoszenia z widocznym na zdjęciach numerem rejestracyjnym są często wykorzystywane przez oszustów.

Nie należy udzielać szczegółowych informacji o polisie ubezpieczeniowej

Oszuści dzwonią do sprzedawcy, przedstawiając się jako potencjalny klient. „Pozostałe informacje, takie jak imię, nazwisko, adres sprzedającego oraz informacje dotyczące towarzystwa ubezpieczeń i rodzaju ubezpieczenia, z łatwością są pozyskiwane od sprzedającego podczas rozmowy telefonicznej”, mówi Karl Walter ekspert ds. motoryzacji z towarzystwa ubezpieczeń R+V. Po uzyskaniu tych danych, oszuści występują z roszczeniami do towarzystw ubezpieczeń.

Jak twierdzi Karl Walter, niewiele osób się dziwi, gdy są wypytywani przez „klienta” o szczegóły swojej polisy ubezpieczeniowej. Adres sprzedającego łatwo pozyskać na przykład przez uzgodnienie terminu spotkania w celu obejrzenia samochodu. W ten sposób wyłudzane są wszystkie niezbędne informacje pozwalające na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia sprzedającego.

Składka nie wzrasta

Następnie oszuści wysyłają do danego ubezpieczyciela fałszywe faktury dotyczące wymiany przedniej szyby wraz z podrobionym oświadczeniem ubezpieczonego. W oświadczeniu ubezpieczyciel jest proszony o przelew odszkodowania bezpośrednio na konto warsztatu, który w rzeczywistości nie istnieje. „W ten sposób pieniądze trafiają na konta oszustów”, tłumaczy Karl Walter.

Trick „naprawa szyby” jest bardzo popularny, ponieważ po takiej szkodzie składki ubezpieczeniowe nie wzrastają. „Dlatego też nie ma potrzeby, żeby o tym powiadomić ubezpieczonego. W ten sposób oszustwo pozostaje nieodkryte. Natomiast może dojść do komplikacji, gdy ubezpieczony sam zgłasza szkody”.

Należy zakrywać tablice rejestracyjne

Karl Walter zaleca zakrywanie lub zdejmowanie tablic rejestracyjnych podczas robienia zdjęć. Nie należy też udzielać przez telefon szczegółowych informacji odnośnie polisy ubezpieczeniowej. Jak twierdzi Karl Walter: „Koszty oszustw tego typu ponosi zawsze ubezpieczony, ponieważ ze względu na ich częstotliwość ostatecznie składka ubezpieczeniowa wzrasta”.

Źródło:
http://blog.geld.de/kfz-versicherung/versicherungsbetrug-mit-autokennzeichen/331450.html

Fot. Fotolia/Alekss

 

Dodaj komentarz